Home     Jak kupić     Wersja na PC     Kontakt
Józef Gosławski Rzeźby , monety, medale, Gosławski JózefJózef Gosławski Rzeźby , monety, medale
Gosławski Józef


Cena: 100 zł  Jak kupić ?
WILCZYSKA
>>> Pełny opis książki na stronie w wersji dla PC
Album prezentuje zapomniane, mało znane lub całkiem nieznane dzieła sztuki nowoczesnej, których autorem był Józef Gosławski rzeźbiarz i medalier. To według jego projektów powstały najsłynniejsze i najpiękniejsze monety obiegowe PRL: 5 złotych z rybakiem, 10 złotych z Kopernikiem, 100 złotych z Mieszkiem i Dąbrówką, a także zdobiący Żelazową Wolę pomnik Chopina.
Album przypomina życie i sylwetkę artysty, przede wszystkim zaś prezentuje wiele jego niezwykłych i jakże różnorodnych dzieł od rzeźby monumentalnej poprzez medale i monety, aż do unikatowych zabawek na choinkę. Wiele z tych dzieł zachowało się tylko w projektach. Naprawdę szkoda, że niezrealizowany został sarkofag Piłsudskiego czy pełen uroku pomnik Prusa.
W październiku 2009 roku Mennica Polska patron honorowy albumu w serii Słynni medalierzy Mennicy Polskiej wypuściła medal, którego projekt artysta wykonał wiele, wiele lat temu. Dlaczego tak długo pozostawał niezrealizowany? Wystarczy spojrzeć na ów medal lub znajdującą się w katalogu reprodukcję, aby wszystko zrozumieć...

MOŻE TE KSIĄŻKI TEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ?
Monety Polski królewskiej Podręcznik dla początkującego kolekcjonera, Monety Polski królewskiej Podręcznik dla pocz
Marzęta Dariusz
Boks na igrzyskach olimpijskich 3. Trzy złote medale, Boks na igrzyskach olimpijskich 3. Trzy złote
KULESZA JERZY A.
Monety strefy Euro , Monety strefy Euro
STEPECKI RAFAŁ
/wg_syg