Home     Jak kupić     Wersja na PC     Kontakt
28 bajek arabskich, Dziekan Marek M.28 bajek arabskich
Dziekan Marek M.


Cena:  44   Jak kupić ?
Cena z rabatem: 33.99 zł

BLUE BIRD
>>> Pełny opis książki na stronie w wersji dla PC
O mądrej córce wezyra, Ten czy ten?, Trzech Hasanów, O czarnych psach, Opowieść o drwalu, O gołębicy, lisie i czapli, Opowieść o krawcu, Ptak anka, O łańcuchowym diable, Muł w czajniku, O dinarze, który urodził dirhama, Ojciec siedmiu córek, Najpierw pomyśl, potem zrób, O lwie, szakalu i ośle, O księciu Nur az-Zamanie i księżniczce Fatitaz-Zaman, Uwięziony sułtan, Odważny Hammu i ghul, Druga opowieść o Odważnym Hammu, O lisie i lisku, Sułtan i kłamcy, Bajka o gołębiach, Córka tkacza, O żelazie i chłopcu, Hajna i ghul, Wierzysz osłu, a nie mnie?, Mysz, dziewczyna, mysz, Żmija i król żab

 

To jest właśnie naszych 28 bajek arabskich . Pierwsza książka z naszej serii O bajkach, baśniach i legendach z różnych stron świata. Dlaczego bajki arabskie? Bo wierzymy, że w tym bezkresie pustyni ludzie snują piękne opowieści.

 

Wybór 28 bajek arabskich prezentuje najrozmaitsze opowieści z różnych części świata arabskiego: od Zatoki Perskiej po Ocean Atlantycki. Są to opowieści z Kataru, Iraku, Syrii, Palestyny, Egiptu, Libii, Tunezji i Maroka, a także takie, które mają charakter ogólnoarabski. Wśród tych ostatnich wyróżnić należy bajki zaliczane do kanonu klasycznej literatury arabskiej (przede wszystkim ze słynnego cyklu Kalila i Dimna z VIII w.) oraz należące do literatury ludowej, jak te opowiadające o przemyślnym wesołku imieniem Dżuha. Są to zarówno bajki magiczne, jak i obyczajowe, czasem zaś pouczające opowiastki, w których brak magii i czarów, jest natomiast dużo mądrości. Bo przecież bajki mają nie tylko bawić, ale także uczyć. Nie mogło w nich zabraknąć tajemniczych stworów czyli dżinnów i ghuli, jak i zwykłych elementów krajobrazu miast i wsi arabskich. W trakcie lektury okaże się jednak, że w tym dalekim nam kulturowo, choć bliskim geograficznie świecie nie wszystko jest dziwne i niezrozumiałe. W niektórych bajkach znajdziemy tematy znane także z naszych bajek, jak choćby o niedobrej macosze. Człowiek wszędzie jest człowiekiem. I choć zawsze kształtuje go kultura, to niektóre problemy mają charakter ogólnoludzki. Oprócz tego, co nas dzieli, są więc sprawy, które nas łączą. I to jest najważniejszy przekaz tej książki.

prof. dr. hab. Marek M. Dziekan

MOŻE TE KSIĄŻKI TEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ?
Wielka księga pierwszych - moich bajek , baśni, Wielka księga pierwszych - moich bajek , baśn
Praca zbiorowa
Arabska żona - Tanya Valko, Arabska żona - Tanya Valko
Valko Tanya
Disney Junior. Wielka kolekcja bajek, Disney Junior. Wielka kolekcja bajek
Annie Auerbach, Kerri Grant, Sherri Stoner, S
Sto bajek w. 2017, Sto bajek w. 2017
Jan Brzechwa
Złota księga bajek- Przygody Tomka i przyjaciół, Złota księga bajek- Przygody Tomka i przyjaci
Praca zbiorowa
100 bajek naszego dzieciństwa . Gwiazdy czytają BOX, 100 bajek naszego dzieciństwa . Gwiazdy czyta
Praca zbiorowa
Nowa kolekcja bajek. Elena z Avalonu, Nowa kolekcja bajek. Elena z Avalonu
praca zbiorowa
Słownik tematyczny języka arabskiego, Słownik tematyczny języka arabskiego
Praca zbiorowa
/wg_syg