Home     Jak kupić     Wersja na PC     Kontakt
28 bajek arabskich, Dziekan Marek M.28 bajek arabskich
Dziekan Marek M.


Cena: 44 zł  Jak kupić ?
BLUE BIRD
>>> Pełny opis książki na stronie w wersji dla PC
O mądrej córce wezyra, Ten czy ten?, Trzech Hasanów, O czarnych psach, Opowieść o drwalu, O gołębicy, lisie i czapli, Opowieść o krawcu, Ptak anka, O łańcuchowym diable, Muł w czajniku, O dinarze, który urodził dirhama, Ojciec siedmiu córek, Najpierw pomyśl, potem zrób, O lwie, szakalu i ośle, O księciu Nur az-Zamanie i księżniczce Fatitaz-Zaman, Uwięziony sułtan, Odważny Hammu i ghul, Druga opowieść o Odważnym Hammu, O lisie i lisku, Sułtan i kłamcy, Bajka o gołębiach, Córka tkacza, O żelazie i chłopcu, Hajna i ghul, Wierzysz osłu, a nie mnie?, Mysz, dziewczyna, mysz, Żmija i król żab

To jest właśnie naszych 28 bajek arabskich . Pierwsza książka z naszej serii O bajkach, baśniach i legendach z różnych stron świata. Dlaczego bajki arabskie? Bo wierzymy, że w tym bezkresie pustyni ludzie snują piękne opowieści.

Wybór 28 bajek arabskich prezentuje najrozmaitsze opowieści z różnych części świata arabskiego: od Zatoki Perskiej po Ocean Atlantycki. Są to opowieści z Kataru, Iraku, Syrii, Palestyny, Egiptu, Libii, Tunezji i Maroka, a także takie, które mają charakter ogólnoarabski. Wśród tych ostatnich wyróżnić należy bajki zaliczane do kanonu klasycznej literatury arabskiej (przede wszystkim ze słynnego cyklu Kalila i Dimna z VIII w.) oraz należące do literatury ludowej, jak te opowiadające o przemyślnym wesołku imieniem Dżuha. Są to zarówno bajki magiczne, jak i obyczajowe, czasem zaś pouczające opowiastki, w których brak magii i czarów, jest natomiast dużo mądrości. Bo przecież bajki mają nie tylko bawić, ale także uczyć. Nie mogło w nich zabraknąć tajemniczych stworów czyli dżinnów i ghuli, jak i zwykłych elementów krajobrazu miast i wsi arabskich. W trakcie lektury okaże się jednak, że w tym dalekim nam kulturowo, choć bliskim geograficznie świecie nie wszystko jest dziwne i niezrozumiałe. W niektórych bajkach znajdziemy tematy znane także z naszych bajek, jak choćby o niedobrej macosze. Człowiek wszędzie jest człowiekiem. I choć zawsze kształtuje go kultura, to niektóre problemy mają charakter ogólnoludzki. Oprócz tego, co nas dzieli, są więc sprawy, które nas łączą. I to jest najważniejszy przekaz tej książki.

prof. dr. hab. Marek M. Dziekan
MOŻE TE KSIĄŻKI TEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ?
Arabska krew, Arabska krew
Valko Tanya
Arabska krucjata - Tanya Valko, Arabska krucjata - Tanya Valko
Valko Tanya
Księga bajek polskich, Księga bajek polskich
Praca zbiorowa
Słownik polsko - arabski , arabsko - polski BR, Słownik polsko - arabski , arabsko - polski B
Michalski Marcin
Arabskie oblężenie Konstantynopola w VII-VIII wiek, Arabskie oblężenie Konstantynopola w VII-VIII
Cecota Błażej
Disney Junior. Wielka kolekcja bajek, Disney Junior. Wielka kolekcja bajek
Annie Auerbach, Kerri Grant, Sherri Stoner, S
Kraina Lodu. Moja kolekcja bajek, Kraina Lodu. Moja kolekcja bajek
bd
Księga cudownych bajek, Księga cudownych bajek
Praca zbiorowa
/wg_syg