Home     Jak kupić     Wersja na PC     Kontakt
Wszystkie winy Izraela, Koraszewski AndrzejWszystkie winy Izraela
Koraszewski Andrzej


Cena: 44.9 zł  Jak kupić ?
BŁĘKITNA KROPKA
Rok wydania: 2016
>>> Pełny opis książki na stronie w wersji dla PC
Andrzej Koraszewski

Publicysta, były dziennikarz i wicedyrektor Polskiej Sekcji BBC, publicysta paryskiej Kultury , działacz opozycyjny. Laureat nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.
Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1971 roku wyemigrował do Szwecji, przez krótki okres czasu pracował na wydziale socjologii na uniwersytecie w Uppsali, zajmował się dziennikarstwem, pracował w Instytucie Historii Ekonomii w Lund. Na emigracji publikował w Aneksie , w Kulturze i w wielu innych czasopismach emigracyjnych, zajmował się pomocą dla opozycji w kraju. W 1986 roku przeniósł się do Londynu, gdzie pracował w BBC. Po przejściu na emeryturę w 1998 roku wrócił do Polski i osiadł w Dobrzyniu nad Wisłą.
Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego portalu Racjonalista . Obecnie prowadzi z żoną magazyn internetowy Listy z naszego sadu poświęcony nauce, problemom religii i sprawom międzynarodowym. Współpracuje z portalem Studio Opinii .

W 1992 r. ukazała się w PWN jego książka Wielki poker o historii reform gospodarczych w rolnictwie.
W 1996 wydawnictwo Naukowe Scholar opublikowało W grzechu poczęci wiara i seks we współczesnym świecie książkę o stosunku Kościoła katolickiego do seksu i planowania rodziny.
I z wichru odezwał się Pan zbiór opowiadań wydany przez Art Factory/Racjonalistę w 2007 r.
Ateusza portret własny zbiór artykułów wydany przez Racjonalistę w 2010 r.Koraszewski nie jest publicystą wdającym się w dziennikarskie utarczki. Jest moralistą, któremu zdarza się popadać w ponury i pesymistyczny ton. Można się z nim nie zgadzać, można mieć do niego pretensję, że się czepia nadmiernie, że przesadza. Ale to nie wystarcza by odrzucić jego przenikliwe i oparte na żmudnych lekturach tezy. Obawiam się, że ma rację gdy pisze: Salonowy lekko w antysyjonizm udrapowany antysemityzm udziela coraz więcej przyzwolenia temu antysemityzmowi, który nie owija już niczego w bawełnę. Tysiące drobnych wydarzeń pokazują jak wzbierające strumienie zaczynają się zlewać w potężną rzekę .
To jest również powód by Wszystkie winy Izraela nie tylko przeczytać, ale i głęboko przemyśleć. Ta książka nie tylko prowokuje bowiem do myślenia, ona zmienia nasze spojrzenie na współczesny świat.

Prof. Stanisław Obirek teolog, historyk, antropolog kultury, autor m.in. książek O Bogu i człowieku. Rozmowy (z Zygmuntem Baumanem) oraz Polak katolik?

Nienawiść. Nienawiść do Żydów jeden z największych, najtragiczniejszych i najbrutalniejszych irracjonalizmów w historii ludzkiej. Przybierający różne formy, zakładający różne maski: antyjudaizmu, antysyjonizmu, a przede wszystkim antysemityzmu, obecnie często kryjącego się za tak zwaną poprawnością polityczną .
To antysemityzm o wielu obliczach: chrześcijański, polski, europejski, a także gwałtownie narastający antysemityzm muzułmański. O jego źródłach, powodach i skutkach pisze Andrzej Koraszewski w tym fascynującym zbiorze esejów, stanowiącym polemikę z polską dziennikarką i jej czytelnikami, którzy za parawanem internetowej anonimowości, często pod płaszczykiem owej politycznej poprawności i fałszywego poparcia dla Palestyńczyków, sączą odwieczny jad nienawiści do Żydów i Izraela.
Bo jest to także książka o Izraelu. O dynamice, mądrości, niesłychanej innowacyjności jego mieszkańców, którzy w ciągu kilku dekad zmienili kawałek jałowej pustyni w jeden z najnowocześniejszych krajów świata.
To książka także o islamie, o ciemnych stronach archaicznego, zacofanego islamskiego tradycjonalizmu, ale też o liberalnych, tolerancyjnych i otwartych muzułmańskich dysydentach-intelektualistach, wspaniałych ludziach którzy z narażeniem życia walczą o odnowę swej religii, walczą o humanizm, tolerancję, wolność, równość, braterstwo. O to wszystko, czego w muzułmańskim świecie ciągle nie ma.
Szczere, kontrowersyjne i niepoprawne poglądy Andrzeja Koraszewskiego nie spodobają się wielu, oburzą, wywołają wściekłość.
To bardzo dobrze. Może pobudzą do myślenia.

Piotr Ibrahim Kalwas prozaik, eseista, scenarzysta telewizyjny, autor m.in. książek Salam oraz Egipt: haram, halal
MOŻE TE KSIĄŻKI TEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ?
Echo winy, Echo winy
Link Charlotte
Izrael i Objawienie, Izrael i Objawienie
Voegelin Eric
Historia Izraela, Historia Izraela
Anita Shapira
Izrael w cieniu fundamentalizmów , Izrael w cieniu fundamentalizmów
HUPPERT URI
Starożytny Izrael, Starożytny Izrael
Praca zbiorowa
Religia Izraela wobec Religii ościennych, Religia Izraela wobec Religii ościennych
Jelonek Tomasz
Poprawiny, Poprawiny
Halina Grochowska
Właśnie Izrael, Właśnie Izrael
Krzysztof Urbański, Eli Barbur
/wg_syg